Haber

Malzeme Mühendisi: Kiraya göre imar yok, dere yataklarına ev yapılamıyor

Malzeme Mühendisi Erhan Mataracı, Şanlıurfa’da dere yatağına verilen imar iznini değerlendirdi. Mataracı, “Ülkemizde inşaat maalesef uygun planlamaya göre yapılmıyor. Kiraya göre imar yok, dere yataklarına ev yapılamıyor.”

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’ndeki dere yatağına imar izni verildi. Mart ayında 16 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketine vurgu yapan Malzeme Mühendisi Erhan Mataracı, dere yataklarına imar izni verilmemesinin önemine vurgu yaptı.

Dere yatağına verilen imar iznini yazılı açıklamasıyla eleştiren Mataracı, şu ifadeleri kullandı:

“ŞEHİRLERİN ALTYAPILARI ÇOK ÖNEMLİ, DİKKATE ALINMALI”

“Milyonlarca insanın yaşadığı bir bölgede, yağmurun etkisini hesaba katmadan sel felaketleriyle sık sık karşılaşıyoruz. Bu afetler insanları evlere hapsetmek ve binalara zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda can kayıplarına da neden oluyor.” çok önemlidir ve üzerinde dikkatle düşünülmesi gerekir. Altyapı planlarının ne kadar iyi hazırlandığı, inşaatların gerekli standartlara uygun yapılıp yapılmadığı, kontrollerin ne kadar etkin olduğu detaylı olarak tartışılmalıdır.”

“CİDDİ SORUNLARA NEDEN OLUYOR”

“İnsan hayatını etkileyen her alanda acilen gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Üzülüyorum ki ülkemizdeki inşaatlar çoğu zaman gerçek planları yansıtmıyor. Çoğu zaman binalar rant odaklı ya da sadece modaya uygun yapılıyor. Dere yatakları sadece bir örnek. Ülkemizin çok farklı coğrafi koşulları var. “Bölgede yerleşim var ve bu nedenle her bölge için farklı kural ve standartların getirilmesi gerekiyor. Maalesef genel kurallar her yerde aynı uygulanıyor ve bu da ciddi sorunlara yol açıyor.”

“RANTA NAZARAN İMAR YAPILAMAZ, HAYALLER YERLEŞTİRİLMEZ”

“Sonuç olarak sel gibi doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmalı ve şehirlerimizin altyapısını daha güvenilir hale getirmek için gerekli adımları atmalıyız. Ayrıca inşaat konusunda daha iyi planlamalar yapıp özel ihtiyaçlara uygun çözümler üretmeliyiz. Her bölgenin. Kiraya kıyasla imar yok, dere yataklarında konut yok.!”

Kaynak: ANKA / Siyaset

haber-gemerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu